آموزش شبکه

شبکه محلی کامپیوتر (LAN) چیست؟

Local area network

خلاصه مطلب

  • به‌زبان ساده، شبکه محلی (LAN) به گروهی از کامپیوترها و سایر دستگاه‌ها اطلاق می‌شود که از طریق شبکه با یکدیگر در ارتباط هستند و از طرف دیگر همه آن‌ها در یک مکان که معمولا یک ساختمان مانند اداره یا خانه است قرار دارند. اما، بهتر است نگاه دقیق‌تری به‌این موضوع داشته باشیم.

LAN چیست؟

وقتی صجت از LAN می‌شود، فقط از نام آن دو مسئله برای‌مان مشخص می‌شود، تمام دستگاه‌هایی که در آن قرار دارند شبکه شده‌اند و در ضمن محلی هستند. در واقع، همین محلی بودن است که باعث تعریف این اصطلاح می‌شود و آن‌را از شبکه‌های دیگر مانند شبکه‌های گسترده (WAN) و شبکه‌های کلان شهری (MAN) جدا می‌سازد.

شبکه‌های محلی عمدتا به یک ناحیه کوچک که معمولا یک ساختمان است محدود می‌شوند. هرچند که نمی‌توان این نکته را با قطعیت از نیازهای ضروری این نوع شبکه دانست. این مکان می‌تواند خانه یا محل کسب‌وکار کوچک‌تان و فقط شامل چند دستگاه باشد. اما، ممکن است مکانی بزرگ‌تر مانند یک ساختمان اداری بزرگ که شامل صدها یا هزاران دستگاه است بشود.

 

با این‌حال، بدون درنظر گرفتن اندازه مکان موردبحث، مشخصه مهم شبکه محلی کامپیوتر متصل بودن دستگاه‌هایی است که در یک مکان محدود و واحد قرار گرفته‌اند.

مزیت‌ها و فواید استفاده از LAN مشابه مزیت‌های دستگاه‌هایی است که با یکدیگر شبکه شده‌اند. این دستگاه‌ها می‌توانند یک ارتباط اینترنت را با یکدگیر به‌اشتراک بگذارند، یا اشتراک فایل داشته باشند، یا از پرینترهای اشتراک‌گذاری شده برای چاپ اسناد استفاده کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

admin

ما شبکه را میسازیم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن